Doufejme, že rok 2021 přinese nějaké povzbudivé zprávy ohledně pandemie koronaviru, očkování a omezení, která se v Chorvatsku, Evropě a dalších zemích pomalu ruší. Letošní rok však přinesl i další zajímavou událost, která návštěvníky Chorvatska – zejména ty, kteří chtějí v zemi zůstat dlouhodoběji – jistě zaujme. Jedná se o nové vízum pro digitální nomády v Chorvatsku, které bylo zavedeno k 1. lednu 2021 a je v patách dalším zemím po celém světě, jako je Thajsko, Estonsko a Řecko, které zavedly (nebo brzy zavedou) svá vlastní víza pro digitální nomády.

Co je digitální nomádské vízum?

V dnešní době je „digitální nomádství“ na vzestupu. Digitální nomádi využívají technologie a pracují na dálku z míst (někdy dosti exotických!) po celém světě, často vzdálených stovky či tisíce kilometrů od domova nebo od místa, kde sídlí jejich klienti. Mají štěstí! Digitální nomádi se zcela běžně stěhují z jedné země do druhé, jakmile jim vyprší vízová povinnost nebo pobytová povinnost. (Nebo prostě proto, že mají chuť změnit prostředí.)

V případě Chorvatska umožňuje digitální nomádské vízum v Chorvatsku pobyt po dobu jednoho roku (i když někdy může být vízum vydáno na kratší dobu).

Pro koho je digitální nomádské vízum určeno?

Typy zaměstnání

Vízum pro digitální nomády je určeno všem, kteří jsou zaměstnáni v technologické oblasti nebo pracují pro vlastní společnost. Společnost, pro kterou pracuje, nesmí být registrována v Chorvatsku a nesmí poskytovat služby společnostem v Chorvatsku.

Státní příslušnost

Občané EU mohou samozřejmě v Chorvatsku pobývat neomezeně dlouho a doba jejich pobytu v Chorvatsku, které je rovněž zemí EU, není nijak omezena.

Státní příslušníci některých dalších zemí – například Spojeného království, USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu – nepotřebují vízum k pobytu v Chorvatsku po dobu až 90 dnů během 180denního období. Po uplynutí 90 dnů se občané těchto zemí musí vrátit domů (nebo do jiné země a dodržovat tamní předpisy pro vstup).

Zkontrolujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, zda potřebujete vízum do Chorvatska, a přečtěte si o vízové povinnosti pro Chorvatsko.

Na základě výše uvedeného by vízum měl mít každý, kdo chce v Chorvatsku pobývat déle než 90 dní v jednom roce.

O vízum pro digitální nomády můžete požádat, i když byste za normálních okolností potřebovali k návštěvě Chorvatska běžné turistické vízum.

Jak mohu v Chorvatsku požádat o vízum pro digitální nomády?

Přečtěte si pokyny na stránce Dočasný pobyt digitálních nomádů na webu chorvatského ministerstva vnitra. Dozvíte se zde většinu informací, které potřebujete k podání žádosti o vízum.

Pokud vízum POTŘEBUJETE pouze k návštěvě Chorvatska, budete muset požádat o vízum pro digitální nomády na chorvatském velvyslanectví nebo konzulátu ve své domovské zemi.

Pokud vízum NEPOTŘEBUJETE k návštěvě Chorvatska, můžete o digitální nomádské vízum požádat buď na chorvatském velvyslanectví nebo konzulátu, NEBO na policejní stanici v Chorvatsku.

Podle ministerstva vnitra k podání žádosti potřebujete:

  • formulář žádosti
  • kopii platného cestovního dokladu, tj. cestovního pasu (ten musí být platný ještě tři měsíce po skončení plánovaného pobytu)
  • Doklad o zdravotním pojištění (musí se vztahovat na pobyt v Chorvatsku).
  • Pracovní smlouvu nebo doklad prokazující, že pracujete prostřednictvím technologie pro zahraničního zaměstnavatele nebo vlastní společnost; může to být prohlášení zaměstnavatele, pracovní smlouva nebo smlouva o poskytování služeb; nebo kopie registrace vlastní společnosti a doklad o tom, že vykonáváte práci pro vlastní společnost.
  • Doklad o tom, že si můžete pobyt v Chorvatsku dovolit – v současné době je tímto dokladem výpis z bankovního účtu nebo doklad o pravidelném příjmu na váš účet.
  • Požaduje se, abyste měli vyplaceno alespoň 2,5 průměrných čistých měsíčních platů za předchozí rok. V současné době je požadovaná částka na měsíční bázi minimálně 16 142,50 kun. Pokud hodláte v Chorvatsku pobývat 12 měsíců, musíte prokázat, že máte k dispozici minimálně 193 710,00 kun.
  • Doklad o tom, že jste nebyli odsouzeni za trestné činy ve své domovské zemi nebo v zemi, kde jste žili po dobu jednoho roku před příjezdem do Chorvatska.
  • Vaši adresu v Chorvatsku

S žádostí o vízum pro digitální nomády jsou spojeny také náklady; veškeré podrobnosti o nich naleznete na stránce Dočasný pobyt digitálních nomádů.

Pokud máte možnost (z hlediska víz a závazků), určitě doporučujeme nejprve vycestovat do Chorvatska a prohlédnout si potenciální místa, kde se můžete ubytovat a zařídit.

V závislosti na tom, jak moc chcete být nomádem, mějte na paměti, že Chorvatsko můžete navštívit až na 90 dní a poté schengenský prostor (jehož součástí Chorvatsko zatím není) na dalších 90 dní. Tím se dostanete na 180 dní, po kterých se můžete do Chorvatska opět vrátit! Chorvatsko a schengenskou zónu byste poté navštěvovali jako turisté, a proto byste oficiálně nemohli pracovat.

Kde bych měl v Chorvatsku „digitálně nomádit“?

Nejjednodušší by bylo vybrat si jedno z větších chorvatských měst, kde je veškerá infrastruktura, kterou potřebujete – od rychlého internetu po dostatek (dlouhodobého) ubytování, a také občanská vybavenost, jako jsou supermarkety a obchody se zásobami, kavárny a bary pro společenské vyžití… a další zajímavá místa (pláže, muzea, parky, galerie), která vás zabaví. (Mluvíme samozřejmě o době po-koronavirových omezeních, kdy budou tato místa otevřena.) Za tímto účelem bychom rozhodně doporučili Záhřeb, Split, Dubrovník nebo Rijeku a možná také Zadar nebo Pulu. Pokud vás zajímá vnitrozemí (kromě Záhřebu),můžete navštívit Varaždin nebo Osijek.

Určitě nebudete mít problémy ani v menších městech – rychlý internet nebude problém (pokud nejste opravdu na nějakém velmi vzdáleném ostrově!). Počítejte však s tím, že v zimních měsících mohou být tyto lokality opravdu velmi klidné, s mnohem menším počtem lidí, v podstatě místní obyvatelé a žádní turisté!.

V naší sekci Destinace můžete načerpat inspiraci, kam se za nomádstvím vydat. Naleznete zde také apartmány a domy k pronájmu.

Více informací

Nedoporučujeme, abyste si  ihned zítra sbalili věci a vyrazili do Chorvatska s cílem zůstat tam delší dobu a požádat o vízum Být digitálním nomádem je velmi specifický životní styl, a pokud uvažujete o Chorvatsku jako o cílové destinaci, měli byste mít s tímto stylem života určité zkušenosti.

Pokud začínáte od nuly a hledáte inspiraci, navštivte web Digitalninomadstvi.cz, který píše Martin Rosůlek, velmi zkušený digitální nomád.

Zdroj:visit-croatia.co.uk/blog/the-new-digital-nomad-visa-in-croatia/